Toyota yeni CH-R Hybid’i tanıttı: Daha seri, akıllı ve çevreci

Ali Kemal Erdem’in haberi

Toyota’nın Türkiye’deki fabrikasında üretilen ve tamamen yenilenen C-SUV modeli Yeni Toyota C-HR Hybrid, daha keskin ve çarpıcı tasarımı, kullanıcı odaklı dijital kokpiti, zengin donanımları, yeni teknolojileri ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Yeni modelde, otonom sürüşün kapılarını açan gelişmiş otomatik park sistemi ve akıllı şerit değiştirme asistanı, 12.3 inç multimedya ekranı, perdesiz termal yalıtımlı panoramik cam tavan, premium ses sistemi, “shift by wire” elektronik vites, günün her saatine göre değişebilen gelişmiş ambiyans aydınlatması, ön cama yansıtmalı renkli göstergeler ve dijital iç dikiz aynası gibi sayısız özellik var.

Şimdi yeni CHR’yi daha yakından tanıyalım:

Yandan bakıldığında keskin hatları ve gövdeye gizlenmiş kapı kolları hem aerodinamiyi iyileştiriyor hem de aracın yalın tasarımına katkı sağlıyor.

Ayrıca arka sütunu da kapsayan çift renk gövde tasarımı da ilk defa Yeni Toyota C-HR’da sunuluyor.

19 inç alüminyum alaşımlı jantlar ise, aracın dinamik görünümünü tamamlıyor.

Önceki nesle göre genişlikte 37 mm’lik artış olurken bagaj hacmi ise 11 litrelik artış ile 388 litre oldu.

Aracın iç hatları sürücüyü kavrayacak şekilde tasarlandı. Kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini ileri seviyeye taşıyan dijital bir kokpit ile dikkat çekiyor.

Toyota ürün gamında ilk kez sunulan bir özellik ise “shift by wire” elektronik vites ve elektronik park freni oldu.

CAM TAVAN İLE DAHA AZ KLİMA İHTİYACI

Gelişmiş cam tavan teknolojisi sayesinde birçok avantaj elde ediliyor. Bu teknoloji, geleneksel cam tavandan farklı olarak ağırlığı 5 kg azaltıyor. Ayrıca baş mesafesinde de 3 cm’lik kazanım sağlıyor. Kabinde sıcaklığı korumak için klima kullanma ihtiyacını da azaltıyor. Cam tavan yazın kızılötesi ışınları yansıtarak soğutma ihtiyacını, kış aylarında ise ısıyı içeride tutarak ısıtma ihtiyacını azaltıyor.

64 farklı renk seçeneğine sahip ambiyans aydınlatması, kişiselleştirilebilir renk seçiminin de ötesinde, soğuk veya sıcak olmak üzere kabin ortamını ya da günün saatini yansıtacak şekilde ayarlanabiliyor.

KOLTUK KUMAŞI PET ŞİŞELERDEN

Çevreci ve sürdürülebilir bir model olması için yeni adımlart atıldı. Geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı ilk nesle göre iki kat artırıldı ve bu malzemelere 100’den fazla parçada yer verdi.

Bunlar arasında, geri dönüştürülmüş PET şişelerden yapılmış yeni bir koltuk döşemesi kumaşı da bulunuyor. Vegan iç döşeme detaylarının yanı sıra hafif çelik platform ve yeni su bazlı boya teknolojisi kullanıldı.

140 HP güce sahip ve saatte 100 kilometre hıza 9.9 saniyede çıkabiliyor.

100 kilometrede 4.8 lt gibi düşük ortalama tüketimiyle dikkat çekiyor. CO2 emisyon değerleri ise oldukça düşük.

Ani hızlanmalar ve daha yüksek kontrol için geliştirilen yeni C-HR, gaz pedalı ve otomobilin tepkileri arasında daha direkt bir ilişki kuruyor. Süspansiyon, frenler ve direksiyon sistemi yeniden tasarlandı.

SİZİN YERİNİZE PARK DA EDİYOR ŞERİT DE DEĞİŞTİRİYOR

Düşük hızlarda kazaları önlemeye yardımcı sistemiyle birlikte, ön çarpışma önleyici (PCS), akıllı şerit takip sistemi (LTA), acil durum sürüş durdurma sistemi (EDSS), kör nokta ayarı sistemi gibi birçok özelliği barındırıyor.

Otomatik park sisteminde direksiyon, vites değişimi, gaz ve fren kontrollerini tamamen kendi kendine yapıyor.

Akıllı şerit değiştirme asistanı, sinyal verildiğinde otomatik olarak şerit değiştirme işlemini tamamlıyor.

ÜÇ FARKLI SEÇENEK

Yeni Toyota C-HR Hybrid, Türkiye’de Passion, Passion X-Sport ve Passion X-Style olmak üzere üç farklı premium donanım seçeneğiyle tercih edilebiliyor.

İkinci nesil Toyota C-HR’nin lansmana özel fiyatları ise 1 milyon 550 bin TL’den başlıyor.

Renk seçenekleri arasında ise amber, kristal gümüş gri, galaksi beyazı, pasifik mavi, egzotik kırmızı ve ametist moru gibi birçok farklı seçenek bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x