Pakistan’dan İran’a misilleme saldırısı

İran, Irak ve Suriye’deki hedeflerine gerçekleştirdiği saldırılardan bir gün sonra 16 Ocak gecesi Pakistan’da bulunan Beluci militan grubunun iki üssüne saldırı gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Bu saldırıların ardından Pakistan, İran’ın Sistan-Belucistan bölgesindeki “terör hedeflerine” saldırı düzenlediğini duyurdu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın saldırılarına yanıt vermek amacıyla saldırılar düzenlediklerini açıkladı. Bu saldırılarına Pakistan’ın güvenliği için olduğunu kaydetti.

Pakistan yönetimi, halkının güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğini, “kardeş ülke İran’ın” egemenliğine saygı duyduğunu bildirdi.

İran tarafından saldırılara ilişkin yapılan ilk açıklamada 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İRAN’DAN PAKİSTAN’A SALDIRI

İran’ın, Pakistan sınırdaki Belucistan eyaletinin Panjgur bölgesine hava saldırısı düzenlediği ve saldırıda 2 çocuğun hayatını kaybetmiş, 3 kız çocuğu da yaralanmıştı.

PAKİSTAN TAHRAN BÜYÜKELÇİSİNİ ÇEKMİŞTİ

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluç da İran’ın Pakistan’ın egemenliğini ihlal etmesinin ardından Tahran Büyükelçisi’ni geri çağırdıklarını ve tüm üst düzey ziyaretlerin iptal edildiğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir