“Herkes Ev Sahibi Olmasın, Herkes İstanbul’da Oturmasın” Diyen İnşaat Şirketi Sahibi Dikkat Çekti

Türkiye’de enflasyonla yatırım aracına dönen, ‘temel barınma ihtiyacı’ konut ya da ev, konusunda inşaat firması yöneticisinin söyledikleri ilgi çekti. ‘Herkes ev sahibi olmasın. Herkes İstanbul’da oturmasın. Emekli bir çiftin İstanbul’un en güzel yerinde ne işi var? İstanbul’da Türk bile görmememiz lazım’ diyen yöneticinin söyledikleri gerçekten ilgiyle izlenebilecek nitelikte oluyor.

İstanbul gerek tarihi, gerek ekonomisi, gerek Türkiye nüfusunun 4’te birini tek başına barındırmasıyla dünyadaki birçok ülkeden daha büyük ve kalabalık bir şehir. Şehir demek de az kalabilir, biz metropol diyelim.

İstanbul özelinde barınma son yıllarda büyük bir sorun haline gelirken, ev fiyatları dünyada liderliğe oynuyor. Türk vatandaşları için ise durum ‘kira’ bazında dahi sıkıntılı olduğundan yabancıya konut satışları da ayrı bir tartışma konusu oluyor. Ancak inşaat sektörünün temsilcilerinin böyle düşünmediği anlaşılıyor.

Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı’nın sözleri bu açıdan bakınca çok dikkat çekiyor: “Ucuz krediyle ev sahibi olmaya sıcak bakmıyorum. Para biriktir evini al. Herkes ev sahibi olmasın. Herkes İstanbul’da oturmasın. Emekli bir çiftin İstanbul’un en güzel yerinde ne işi var?”

Maraşlı, sözlerine “İstanbul’da Türk bile görmememiz lazım. Burası metropol. Yabancıya satışa sıcak bakarım. Tamamen bizim faydamıza. Türk evlatları alsın yabancıdan o parayı, başka bir yerde kullansın” şeklinde devam eden inşaat firması sahibi olaya tamamen ticari baktığını gösteriyor.

Videonun tamamında yerli vatandaşın İstanbul’un Anadolu yakasına yerleşmesi gerektiğini belirtirken, krediyle ev alımında da aslında kredi indirimlerinin fiyatlardaki artışa yansıdığını da belirtiyor.

Maraşlı, videonun tamamı izlendiğinde siyasi bir içerikle konuşmadığını belirtirken, söyleminin tabanı ise aslında tamamen sosyal ve siyasi bir planlama içeriyor.

Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Alım gücü düşen vatandaş açısından bakıldığında ve sosyal medya yorumlarında sözlerinin olumlu bir anlam içermesi zor görünüyor.

İnşaat ve ev fiyatlamalarına yönelik söylenenler de dikkat çekerken,

Gelişmiş ülke olma gereğinin de dış gelirleri, toprak, arsa, ev, konut satışıyla sağlamaktan ziyade,

Katma değerli üretime yöneltmemiz gerektiğini bu şekilde de yurt içinde,

Alım gücünü artırmanın yolunu seçmemiz gerektiğini hatırlıyoruz.

Sizce inşaat şirketi yöneticisi haklı mı?

Krediyle ev almak ya da İstanbul’da Türk vatandaşının ev alması saçma mı?

Yorumlara bekliyoruz.

İşte Maraşlı’nın dikkat çeken açıklamaları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x