Evlere kiralık değerli tablo dönemi

Melih Aşık

80’i devirmek

Kiralık tablo…

“Evinizin veya iş yerinizin duvarında pahalı ve estetik tablolar bulunabilir. Resim her mekânı zenginleştirir. Ancak insan bir yandan da aynı tablolara baka baka sıkılabilir. Kaldı ki pahalı resim satın alıp duvara asmak da her ailenin harcı değildir.

Batılılar buna çözüm geliştirdi. Kira sistemi kurdular. Pahalı resimleri veya taklitlerini evlere veya şirketlere kiralıyorlar. Tabloyu alıp evinize veya ofisinize asıyor, birkaç ay sonra değiştiriyor, yerine bir başkasını koyuyorsunuz… Böylece dekorunuz sürekli değişiyor.

Sadece ev ve ofis değil. Stockholm’deki Amerikan Büyükelçiliği de bu yola gitmiş, İsveçli ressamların tablolarını kiralıyor, bu şekilde İsveçlilere şirin görünürken ressamları da maddi açıdan desteklemiş oluyormuş.

Tablo kiralayan şirketler Türkiye’de de var. Ancak bizde kiralık tablolara daha çok tiyatrolar ya da film yapımcıları talip oluyor, tabloları dekorda kullanıyorlarmış.

Bu arada Almanya, İsveç, İsviçre gibi ülkelerde kimi kütüphaneler de üyelerine bir ay, iki ay gibi sürelerle ücretsiz tablo kiralıyor. Böylece evlere sık sık farklı resimler giriyor, ailenin sanat zevki gelişiyor, çocuklar sanatla tanışıyor. Bunlar güzel şeyler.

Çocuklarını güzel sanatlarla buluşturmayan uluslar ise, söylemeye gerek yok, ruhsal bir kuraklığa ve gelişmemişliğe kendilerini mahkûm ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x