Kanadalı doktor Gandhi: Kanada sağlık krizini aşmak için Türkiye’yi örnek almalı

 Eski Ontario Tabipler Odası Başkanı Dr. Sohail Gandhi, Kanada sağlık sisteminin derin krizde olduğunu ifade ederek “Kanada, sağlık sistemindeki krizi aşmak için Türkiye’yi örnek almalıdır.” dedi.

Benzer sıkıntıları yaşayan Türkiye’nin 20 yıl önce aldığı kararla yeni sağlık sistemi kurduğunu belirten Gandhi, Türkiye’nin sağlık sektöründe attığı adımlardan en önemlisinin bilgi ve veri sistemi olduğuna dikkati çekerek, “Bu, bir dizi radikal siyasi karar alınmasını gerektirir ki Kanada’da olmayan şey de bu.’’ değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE ZOR OLANI BAŞARDI

Hastane binaları, kullanılacak malzemeler ve personel gibi hususlardan önce hastaların öncelikli düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Gandhi, Türkiye’nin attığı adımlarla zor olanı başardığını dile getirdi.

Kanada’da 13 ayrı sağlık sisteminin bulunduğunu ve birbirleriyle iletişiminin olmadığını söyleyen Gandhi, bir şehirden başka bir şehirdeki hastaneye nakledilen hastanın bilgilerine erişilemediğine dikkati çekti.

Gandhi, “Kanada sağlık sistemindeki krizi çözmenin ilk ve en önemli adımı, tüm sağlık kuruluşlarının ortak kullanabilecekleri Türkiye’ninki gibi bir bilgi sistemidir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin kullandığı sağlık bilgi sistemine benzer bir uygulamanın, görev yaptığı Collingwood bölgesinde 2009’da başlatılmasını sağladığını belirten Gandhi, şunları söyledi:

“60’ın üzerinde hekim, halen çalışan bu sistemi kullanıyor. Bölgede yaşayan yaklaşık 70 bin kişi, bu sistemden yararlanıyor. Son derece verimli sonuçlar alındı. Bunun eyalet ve ülke çapında kullanılması için girişimlerde bulundum. Her gittiğim makam, beni bir başka yere sevk ederek işi çıkmaza soktu.”

“ACİL AMELİYATLARA TÜRKİYE’YE GİDİN”

Aciliyetine binaen hastalara 4 ila 18 ay sonrasına ameliyat randevusu verildiğini belirten Gandhi, kendisine ait blogda kaleme aldığı makalesinde de okuyucularına “acil ameliyatları için Türkiye’ye gitmeleri” tavsiyesinde bulundu.

Gandhi, makalesinde “Türk vatandaşı olmayan ancak oraya medikal turizm amacıyla giden kişiler için Türkiye, dünyanın en önemli medikal turizm destinasyonlarından biridir. Esasen kalça protezi için beklemek zorunda oldukları 13 ayı beklememeyi seçen bir hastam, önümüzdeki ay Türkiye’ye gidecek ve kalçasını tedavi ettirebilecek.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir