İHD’den Mikail Ekinci açıklaması: Şüpheliler serbest bırakıldı

DİYARBAKIR– Diyarbakır’ın Çermik ilçesine bağlı Adalar köyünde hakkındaki tutuklama kararı nedeniyle polisin evine baskın düzenlediği 28 yaşındaki Mikail Ekinci, “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla polis kurşunu ile öldürüldü. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Mikail Ekinci’nin yaşam hakkının ihlali ve Ekinci ailesi fertlerine yönelik işkence ve kötü muamele yasağına aykırı eylemler hakkında ön inceleme ve araştırma sonuçlarını yayımladı.

‘5 KOLLUK GÖREVLİSİ HAKKINDA ‘TAKSİRLE İNSAN ÖLDÜRME’ SUÇUNDAN SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞ’

Gözlem, tespit ve raporlama amacıyla İHD Diyarbakır Şube Başkanı avukat Abdullah Zeytun ile şube sekreteri avukat Yakup Güven, olayın gerçekleştiği yerde incelemelerde bulundu. Ekinci ailesi ile gerçekleştirilen ziyaret sonucu olay yerine giden Zeytun ile Güven, mağdurlar/müştekiler ve tanıklarla görüştü: “Mağdur ve tanıklar, yaklaşık 15 haneye baskın düzenlendiğini, baskın sırasında çocuk, yaşlı ve kadınlar dahil olmak üzere tüm fertlerin kolluk görevlileri tarafından darp edilip, ağır hakaretlere maruz kaldıklarını beyan etmişlerdir. Akabinde soruşturma dosyasını yürüten Çermik ilgili Cumhuriyet Savcısı ile görüşülüp dosya hakkında bilgi alınmış, etkili bir soruşturma için talepte bulunulmuştur. Edindiğimiz bilgilere göre; 5 kolluk görevlisi hakkında “taksirle insan öldürme” suçundan soruşturma başlatılmış, ifadeleri alınan şüpheliler hakkında herhangi bir tedbir kararı alınmaksızın serbest bırakılmışlardır.”

‘DERHAL TUTUKLAMAYA YÖNELİK YAKALAMA KARARI ÇIKARILMASI GEREKİYOR’

Kolluk personellerinin “yasadışı, keyfi ve orantısız” güç kullanıp Mikail Ekinci’nin yaşam hakkını ihlal ettiği, Ekinci ailesi fertlerine yönelik işkence ve kötü muamele suçlarını işledikleri belirtilen raporda, “Yıllardır cezasızlık sistemiyle mücadele eden, yaşam hakkı ve işkence yasağı ihlallerine ilişkin davaları takip eden, benzer soruşturma ve kovuşturmalarda kolluğun suç delillerini karartma gerçekliğini deneyimlemiş ve fail kolluk görevlilerinin cezasız bırakıldığının bilincinde bir hak kurumu olarak, şüpheli kolluk personelleri hakkında derhal tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması gerektiğini belirtiyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir